Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Lamtumirė ėndrrave dhe kujtimeve tė dhimbshme!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
avatar

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Lamtumirė ėndrrave dhe kujtimeve tė dhimbshme!   Thu Jan 29, 2009 9:38 am

Lamtumirė ėndrrave dhe kujtimeve tė dhimbshme. Shumė shpejt eksperiencat negative mund t’i fshijmė nga kujtesa.

Njė grup shkencėtarėsh kanė arritur tė ‘zhdukin’ pėrgjithmonė shenjat e mendjes. Neurobiologėt e ‘Georgia College of Medicine’kanė eleminuar mendimet negative tė minjve, pa i shkaktuar dėme trurit tė tyre.

Studimi pėrfaqėson njė hap shumė tė rėndėsishėm nė kurėn ndaj fobive dhe tė ērregullimeve tė provokuara nga stresi. Teknika bazohet mbi njė proteinė qė ka njė rol thelbėsor nė zonėn e kujtimeve. Falė kėsaj ‘proteine tė kujtesės’ ėshtė e mundur tė pastrosh mendjen nga traumat dhe obsesionet.

Edhe pas fundit tė njė historie dashurie, pėr tė mos vuajtur mė, mund tė fshihen kujtimet e ish-it, njėsoj si kanė bėrė Kate Ėinslet dhe Jim Carrey nė filmin"Se mi lasci ti cancello".Kėrkuesit bėjnė me dije se vetėm kujtimet traumatike mund tė eleminohen.

“Kujtesa ėshtė mjeshtre e jetės dhe ėshtė thelbėsore pėr mbijetesėn dhe pėrshtatjen, por duke eleminuar kujtimet e dhimbshme, si ato qė kanė lidhje me luftėn, ose frikėn e madhe, mund tė pėrmirsohet cilėsia e jetės pėr shumė persona”- thotė Joe Tsien.

Studiuesit amerikanė mendojnė pėr mundėsi aplikimi tė kėsaj teknike tek veteranėt e vietnamit, pėr tė fshirė eksperiencat e dhimbshme qė ka lėnė pas lufta. Kėrkuesit, deri tani kanė arritur suksese nė
eksperimentet ndaj kavieve dhe proteinės alfa-CaMKII. Doktor Tsien, ka shpejguar se mund tė kalojnė vite para se teknika tė pėrdoret pėr tė njėjtin qėllim nė trurin njerėzor.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.do-talk.com
 
Lamtumirė ėndrrave dhe kujtimeve tė dhimbshme!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Psikologjia-
Kėrce tek: