Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Piramidat

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
avatar

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Piramidat   Thu Jan 29, 2009 11:35 am

Piramidat janė varre gjigande. Sipas traditės e besimit egjiptjan, pasi vdiste faraoni, trupi i tij futej nė njė varr gjigant nė Piramidė. Nė to futeshin mjafte ushqime, stoli, e zbukurime madje dhe skllever qe duhet te shoqeronin faraonin e tyre. Ndėrtimi i piramidave kėrkonte kohė tė gjatė. Tre janė piramidat mė tė mėdha: Keopsi, Kefre dhe Migerino.

Egjipti ndodhet nė pjesėn mė veri-lindore tė Afrkės dhe nė veri tė vendit ka dalje nė Detin Mesdhe. Egjipti nė veri-lindje kufizohet me Izraelin, nė lindje me Detin e Kuq, nė jug me Sudanin dhe nė tėrė pjesen perendimore kufizohet me Libinė.

Zbulimet arkiologjike kanė treguar se piramidat nuk janė ndėrtuar vetėm nė Egjipt, por dhe nė Amerikėn Qendrore, nė Evropė.

Piramida e Keopsit ėshte mė e madhja nga tre piramidat kryesore nė Gizeh dhe nė tė njėjtėn kohė piramida mė e lartė nė mbarė botėn. Ajo u ndėrtua nga faraoni Keops gjatė viteve 2700 p.e.s - 3100 p.e.s. Ka njė lartėsi prej 137 m dhe gjatesinė e ēdo brinjė tė bazes e ka 227 m. Pėrbehet nga 2 500 000 blloqe me masė prej 2 - 5 tona secila. Kėshtu masa e piramidės i afrohet 6 000 000 tonelatave. Blloqet formojnė 203 shkallė me lartėsi mesatare prej 1 metri.

Piramida e Keopsit ėshtė quajtur nga shkencėtarėt "Libėr shkencor i shkruajtur nė gurė" pasi : ėshtė percaktuar se meridiani qė kalonte nga maja e piramidės, ndante nė dy pjesė tė barabarta deltėn e lumit Nil dhe pėrputhej me drejtimin veri-jug
lėvizjet e hijės sė piramidės shėnonin orėt e ditės dhe jepnin dhe datat e sakta tė ekuinokseve dhe solsticeve.
duke shumėzuar me njė miliard lartesinė qė do tė kishte piramida, nėse faqet e saj do tė ishin zgjatur deri nė majėn e saj, do tė kemi 148 208 000 km, numėr qė ėshtė afėrsisht i barabartė me largesinė nė km nga Toka deri nė Diell.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.do-talk.com
 
Piramidat
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Arkeologji-
Kėrce tek: