Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 KIMIA ORGANIKE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
avatar

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: KIMIA ORGANIKE   Thu Jan 29, 2009 12:14 pm

Kimia organike ėshtė degė e kimisė, qe studion konponimet e karbonit.Ne komponimet organike te karbonit bėjnė pjesė jo vetėm ato komponime qė gjenden ne botėn e gjallė, por edhe ato konponime qe perfitohen ne menyre sintetike ne laborator.Konponimet organike janė tė ndėrthurura me ato inorganike dhe mund tė shėndrrohen nė njėra-tjetrėn: p.sh: procesi i fotosintezes(shnderrimi i konponimeve inorganike nė ato organike)dhe pėrfitimi i amoaniakut nga metani(shėndrrimi i konponimeve organike nė ato inorganike). Konponimet organike i karakterizojnė disa veti fizike dhe kimike qė i dallojnė nga konponimet organike(tretshmerinė,pika e vlimit dhe e shkrirjes,djegėshmėria,struktura kimike,reaksionet kimike)etj.Konponimet organike i paraqesim me formulė molekulare,racionale te strukturės etj. Nė kiminė organike bėjnė pjesė: Komponimet organike tė karbonit, Hidrokarburet, Komponimet organike me oksigen dhe azot (alkoolet) dhe komponimet organike me rėndėsi jetsore. 1.Komponimet organike tė karbonit.

Kimia organike ėshtė degė e kimis, qė studion pėrbėrjen, strukturėn, vetitė, reaksionet dhe sintezėn e komponimeve tė karbonit. Nė kiminė organike nuk merren tė gjitha komponimet e karbonit su oksidet e karbonit (CO,CO2), kripėrat karbonate etj. qė bėjnė pjesė nė kiminė oraganike. Kimia organike si shkencė mė vete ėshtė themeluar vonė, nė gjysmėn e parė tė shek. XIX. Kimistėt para dyqind vjetėsh substancat kimike i ndanin nė dy grupe:

nė substanca inorganike qė fitoheshin nga bota jo e gjallė dhe organike qė fitoheshin nga bota e gjallė. Kimisti suedez Bercelius pėr herė tė parė nė vitin 1806 e pėmendi termin kimi organike. Sipas tij komponimet organike pėrbėhen nga po ato elemente , qė pėrbėjnė komponimet inogranike, mirėpo komponimet organike pėrfitohen vetėm nga organizmat e gjallė.kjo u quajt ndryshe "teoria vitaliste" Por kėtyre mendimeve u dha fund shkenctari gjerman Friedrich Wöhler ku thot qe ai mund ta fitoi uren nga cianati i amoniumit(NH4OCN (aq) -nxehje-> CO(NH2)2(aq)). Tani numri i komponimeve organike tė sintetizuara ėshtė shume mė i madh. Viti 1828 merret si bazė e fillimit tė kimisė organike si shkencė. Termi kimi organike pėrdoret sot e atėditė dhe ka tė bėjė jo vetėm me komponimet organike por edhe me ato komponime inorganike qė mund tė kthehen nė organike me sintetizim nė laborator. Numri i komponimeve organike sot ėshtė rritur nė 19 milion.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.do-talk.com
 
KIMIA ORGANIKE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Biologji & Kimi-
Kėrce tek: