Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Nje substance kimike,si bar kunder mbipeshes!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
avatar

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Nje substance kimike,si bar kunder mbipeshes!   Thu Jan 29, 2009 12:21 pmMbipesha nuk ėshtė vetėm problem estetik po edhe shėndetėsor.

Llogaritet se vetėm nė Britani tė Madhe, 1.000 veta vdesin nė javė si pasojė e peshės sė lartė trupore.

Mirėpo kėsaj epidemie duket se po vjen fundi, pasi qė shkencėtarėt francezė kanė zbuluar bar pėr shkrirjen e dhjamit.

Shkencėtarėt pranė Universitetit “Lous Pasteur” kanė zbuluar barin i cili i ndihmon organizmit qė tė lirohet nga yndyra e tepėrt.

Ky bar ėshtė i testuar te minjtė laboratorikė, tė cilėt pėr njė periudhė shumė tė shkurtė kanė humbur shtresat e yndyrės. Pėrveē humbjes sė kilogramėve nuk ėshtė vėrejtur ndonjė efekt tjetėr negativ i kėtij bari.

Bari mban emrin SRT1720 dhe ėshtė kimikisht i pėrafėrt me ekstraktin e verės sė zezė-rezervatrolin, tė cilit i ėshtė shtuar proteina SIRT1 (e njohur si luftues i plakjes).

Qė bari tė provohet te njerėzit janė tė nevojshme edhe disa analiza shtesė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.do-talk.com
 
Nje substance kimike,si bar kunder mbipeshes!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Biologji & Kimi-
Kėrce tek: