Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Rritja ekonomike 9.9 perqind

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
avatar

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Rritja ekonomike 9.9 perqind   Thu Jan 29, 2009 12:30 pm

Matjet e fundit per rritjen ekonomike te Shqiperise gjate vitit 2008 kane dhene rezulatate suprize.

Sipas Institutit te Statistikes ne fund te shtatorit rritja ekonimise shqiptare eshte edhe me e larte se se ajo e gjigantit aziatik, te Kines, qe konsiderohet aktualisht si ekonomia me agresive ne bote, duke arritur nivelin 9.9 perqind.

Niveli mesatar i rritjes ekonomike ne Shqiperi, vitet e fundit, sipas te dhenave zyrtare eshte luhatur rreth nivelit 6 per qind, por INSTAT thote se ne 2008 ekonomia ka perjetuar bum, duke dhene dhe sektoret qe po e sjellin ate

"Sektoret qe kane dhene me shume kontribut jane sektori i ndertimit, telekomunikacionit dhe sherbimet", u shpreh Ledio Shahini, specialist i sektorit te PPB-se.

Rikthimi surprizues i rritjes dyshifrore, e parlajmeruar me pare nga qeveria dhe vete kryeministri, vjen pikerisht ne nje kohe kur ekonomia globale po perballet me krizen me te rende qe nga depresioni i 1929.

Por INSTAT thote se shifrat e tia jane te besueshme, pasi ne perllogaritjen e tyre ka marre pjese dhe nje ekspert i Fondit Monetar. Rezultatet e fundit te INSTAT i referohen vetem nje pjese te vitit, ndersa rezultuati final se si ka qene ecuria e rritjes ekonimike ne vitin 2008 pritet te publikohet ne fillim te vitit tjeter.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.do-talk.com
 
Rritja ekonomike 9.9 perqind
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Ekonomi & Biznes-
Kėrce tek: