Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 INSTAT: Rriten ēmimet e ushqimeve dhe tė librave shkollorė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
avatar

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: INSTAT: Rriten ēmimet e ushqimeve dhe tė librave shkollorė   Thu Jan 29, 2009 12:31 pm

Ēmimet e produkteve tė konsumit dhe tė teksteve mėsimore janė rritur ndjeshėm gjatė kėtij viti. Instituti i Statistikave bėri tė ditur sot se indeksi pėr 2008-ėn ėshtė 2. 7 pėr qind, duke klasifikuar nė top-listė, librat, ēmimi i tė cilėve u rrit me 73 pėr qind. Ndėrkohė INSTAT ka bėrė edhe njė krahasim tė ēmimeve tė muajve tė fundit, ku rezulton se me hyrjen e vjeshtės shqiptarėt kanė blerė mė shtrenjt mallrat ushqimorė.

Pėrsa u pėrket ēmimeve tė muajit shtator krahasuar me ato tė gushtit ka rezultuar se ushqimet dhe pijet jo alkolike u rritėn gjatė shtatorit me 2.1 pėrqind. Brenda kėtij grupi rritja mė e madhe prej 7.2 pėrqind vėrehet nė nėngrupin zarzavate, pėrfshirė edhe patatet. Mėsohet se ėshtė rritur ndjeshėm ēmimi i kastravecave, bamjeve, patellxhaneve, domateve, barbunjave, etj. Indeksi nė nėngrupin fruta shėnoi njė ulje prej 0.7 pėrqind, ku mund tė pėrmendim uljen e ēmimit tė rrushit, mollėve, bananeve, me 3.2 pėrqind, limonave me 2.8 pėrqind, etj.

Nė ndryshim nga ushqimet, qytetarėt kanė paguar mė pak pėr transportin dhe komunikimin. Indeksi i transport shėnoi njė ulje prej 0.5 pėrqind, gjatė muajit shtator pasi ēmimi i naftės u ul me 3.3 pėrqind. Ndėrsa telefonitė celulare ulėn tarifat me 13.4 perqind.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.do-talk.com
 
INSTAT: Rriten ēmimet e ushqimeve dhe tė librave shkollorė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Ekonomi & Biznes-
Kėrce tek: