Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Studimet ne Gjermani

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
avatar

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Studimet ne Gjermani   Wed Jan 28, 2009 12:53 pm

1. Sistemi i shkollave tė larta nė Gjermani

Ē’lloje shkollash tė larta ekzistojnė nė Gjermani?

Tre lloje kryesore: universitete, institute tė larta profesionale dhe shkolla tė larta tė arte-ve.

Cilat janė ndryshimet midis kėtyre shkollave tė larta?

Nė mėnyrė shumė tė pėrgjithshme mund tė thuhet qė studimet nė universitete janė mė teo-rike dhe mė gjata nė kohė, studimet nė institutet e larta profesionale janė mė praktike dhe mė tė shkurtra. Dhe ėshtė e kuptueshme qė nuk mund tė jepet njė vlerėsim i pėrgjithshėm pėr shkollat e larta tė arteve.

Ēfarė lloj diplomash mund tė merren nė shkollat e larta gjermane?

Diploma e instituteve tė larta profesionale deri tani quhej “Diplom”, ndėrsa nė universitete deri tani ka patur tre lloje diplomash: “Staatsexamen” pėr mjekėt dhe juristėt, “Diplom” pėr studimet e shkencave natyrore, sociale dhe ato tė inxhinierisė, si dhe “Magister” pėr studi-met e dijeve humane.

Pėrse pėrdoni fjalėt “deri tani”? Nuk ėshtė mė aktual ky sistem?

Sistemi qė sapo pėrshkruam nuk do tė ekzistojė mė brenda pak vitesh. I ashtuquajturi “Procesi i Bolonjės” do tė thotė qė nė Gjermani, si dhe nė tė gjitha vendet e tjera europiane do tė ekzistojnė vetėm diplomat “Bachelor” (diploma e parė) dhe “Master” (diploma e dytė) – me pėrjashtim tė mjekėve, teologėve dhe juristėve, pėr tė cilėt ka ende shumė debat. Diplo-mat “Bachelor” dhe “Master” kanė si qėllim qė studimet tė bėhen mė tė shpejta dhe mė efi-ēiente. Atėherė, nėse dėshironi tė kryeni studime me perspektive, mė mirė kėrkoni studi-met “Bachelor” ose “Master”. Deri tani, rreth 35 pėrqind e studimeve nė Gjermani pėrputhen me kėtė sistem tė ri.

Cili ėshtė ndryshimi kryesor midis sistemit shqiptar dhe atij gjerman?

Nė Gjermani shkollat e larta gėzojnė njė autonomi relativisht tė madhe, si nė aspektin financiar ashtu edhe nė atė politik. Kjo do tė thotė qė ēdo shkollė e lartė ka njė profil tė ndryshėm, gjė qė nė shumė raste krijon probleme pėr studentėt e huaj qė janė nė kėrkim tė njė universiteti ose tė studimeve tė pėrshtatshme. Nga ana tjetėr shanset pėr tė gjetur njė universitet qė pėrmbush maksimalisht dėshirat dhe kėrkesat e studenteve janė mė tė larta. Por cilido qoftė universiteti juaj – nė Gjermani mund tė jeni tė sigurtė se kudo tė studioni sipas standarteve mė tė larta ndėrkombetare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.do-talk.com
 
Studimet ne Gjermani
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Bota studentore-
Kėrce tek: