Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Poezi nga Rabindranath Tagore

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
avatar

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Poezi nga Rabindranath Tagore   Thu Jan 29, 2009 3:22 am

Mos e fsheh
sekretin e zemres tende,
miku im,
ma thuaj mua,
vetem mua,
ne besim,
Ti qe buzeqesh kaq me miresjellje,
thuama ngadale
zemra ime do e degjoje,
jo veshet e mi.
Nata eshte e thelle,
shtepia e pa-ze,
ēerdhet e zogjve
heshtin ne gjume.
Tregoma mes lotesh ngurruar,
mes buzeqeshjesh dritheruar,
mes dhimbjesh e turpi te embel
sekretin e zemres tende.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.do-talk.com
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
avatar

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Poezi nga Rabindranath Tagore   Thu Jan 29, 2009 3:23 am

Do doja te te ulesha prane, ne qetesi,
por nuk kam guxim, druaj se
zemra do me ngjitet tek buzet.
Ja pse flas perēart dhe fsheh
zemren time pas fjaleve.
Trajtoj eger dhimbjen time prej frikes
se mos edhe ti ben te njejten gje.

Do doja te t’thoja fjalet me te verteta,
por nuk guxoj,
nga frika se mos me qesh. Ja pse genjej,
e te them te kunderten e asaj qe mendoj.
Trajtoj eger dhimbjen time prej frikes
se mos edhe ti ben te njejten gje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.do-talk.com
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
avatar

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Poezi nga Rabindranath Tagore   Thu Jan 29, 2009 3:23 am

S’e di askush se nga vjen gjumi
qe perhumbet ne syte e femijeve?
Po, flitet qe banon atje poshte,
ne nje fshat te magjishem, nga ku,
mes hijeve te nje pyelli te dendur
te ndezur aty ketu nga xixellonjat,
te ndritshem varen dy lule te tyrpshme.
Ja, prej nga vjen gjumi
qe puth gjumin e femijeve.

S’e di askush se ku lindi buzeqeshja
qe valvitet nder buzet e femijeve qe flejne?
Po, flitet qe nje rreze e re e zbehte hene
te kete prekur qoshen e nje reje vjeshtore
e keshtu ne endrren e nje mengjesi
te lagur nga bryma, per here te pare
lindi nje buzeqeshje qe valevitet
ne buzet e femijeve qe flejne.

S’e di askush se ku u fsheh
e embla dhe e brishta freskije
qe lulezon ne trupin e femijeve?
Po. Kur e ema ishte akoma e re
e mbante ne zemer mbushur
me misterin delikat e te qete te dashurise:
atje u ngjiz e embla dhe e brishta freskije
qe lulezon ne trupin e femijeve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.do-talk.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Poezi nga Rabindranath Tagore   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi nga Rabindranath Tagore
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Letersia Boterore-
Kėrce tek: