Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Pėrse mediat shqiptare nuk kanė shėmbėlltyrė nė ato gjermane

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
avatar

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Pėrse mediat shqiptare nuk kanė shėmbėlltyrė nė ato gjermane   Thu Jan 29, 2009 3:56 am

Edhe pse nė gjermani jetojnė 3.2 deri nė 3.5 milion musliman, qė don tė thotė 4% tė popullsisė muslimane, dy radio me frekuenca shtetėrore kanė shprehur dėshirėn qė nė programet e tyre tė ketė vend edhe pėr Islamin.
E kundėrta e mediave tona, tė cilėt ndoshta popullata islame nė trojet e tyre numėron 90%, e diku 99% kurse nė vendin tjetėr 75%, i gjen programet e mediave tona i shmangen gjithēka qė ėshtė islame. Kjo me pretekst se synojmė bashkėngjitje familjes sė bashkimit evropian, apo me moton se mos tė kuptohet se jemi muslimanė.
Kurse disa tė tjera me plane paraprake pėr t’i degjeneruar myslimanėt dhe pėr t'i konvertuar ata prej islamit nė krishterizėm.
Megjithėse mediat duhen tė jenė stimuluese dhe edukues tė gjeneratave nė vlerat tona popullore dhe ata fetare dhe ngritje e vetėdijes dhe moralit nė tė gjitha sferat e shoqėrisė i gjen kėto media veprojnė nė tė kundėrtėn; nxisin nė degjenerim, nė mosrespektim dhe ua mėson fėmijėve tanė tė futen nė aventura e defrime ku pėrfundimi i shumicės sė tyre aventurave ėshtė i idhėt.
Nuk ėshtė edhe aq pėr t'u habitur se nė mediat tona shfaqen emisione me karakter kundėr islam, siē janė shumica e programeve humoristike.
Mos tė befasohet dhe as mos tė fajėsohet askush pėr atė qė nė shoqėrinė tonė ėshtė shtuar tradhėtia bashkėshortore, divorci dhe problemet tjera familjare. Dhe se si njė i ri dhe njė e re di tė gėnjejė dhe tė tradhtojė nė mėnyrė profesionale, ngase tė gjitha kėto i kanė mėsuar nga filmat serik spanjoll, ku tematika kryesore ėshtė tradhėtia dhe dashuria e rrejshme.
Vėllezėr myslimanė, mos tė ju bezdis duke zgjatur mė tepėr, ngase njė temė e tillė nuk duhet tė shtjellohet shumė e as tė shkruhet nė kapituj tė gjėrė. Sepse rezultatet dhe efektet negative i vėren ēdo njeri, i cili ėshtė i moralshėm dhe ka pėr aspiratė ngritjen e vetėdijesimit dhe ndėrgjegjejen e popullit tė tij dhe garon pėr njė jetė sa mė tė sigurtė dhe tė lumtur.
Le tė kalojmė tek mediat gjermane. Radio “ZDF“ gjermane dėshiron tė transmetojė Hutben (fjalimin) e ditės sė Xhuma pėr ēdo javė nėpėrmjet valėve tė saja.
Ditėve tė fundit ėshtė zhvilluar njė debat nė mediat gjermane rreth transmetimit tė programeve islame nė mediat gjermane, e veēanėrisht pas njė vendimi tė marrė nga kanali “SWR-Intendant” pėr ta transmetuar hutben e xhumasė nė faqet e saja tė internetit.
Tregon drejtori i radios “ZDF” Peter Voß se ka vendosur t’i veēojė hutbes sė Xhumas kohė tė caktuar pėr ta dėgjuar myslimanėt e Gjermanisė. Duke shpresuar se programet me karakter islam do t’i nxisin myslimanėt e Gjermanisė tė jenė sa ma aktiv nė shoqėrinė e tyre, dhe t'ua mėsojnė tė tjerėve realitetin e Islamit.
Tregon Piteri se pėr ta realizuar kėtė program, radio do tė angazhojė persona tė profesionalizuar, qė do tė mund t’u prezantojnė tė tjerėve Islamin.
Pyetja e cila parashtrohet vetvetiu: “Pėrse mediat shqiptare nuk kanė shėmbėlltyrė nė ato gjermane?

Pėrgatiti:
Abdyl Fuga
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.do-talk.com
 
Pėrse mediat shqiptare nuk kanė shėmbėlltyrė nė ato gjermane
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Aktualiteti Shqiptar-
Kėrce tek: