Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Nene Tereza

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
avatar

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Nene Tereza   Thu Jan 29, 2009 8:59 am

NENE TEREZA - (Gonxhe Bojaxhi)

Lindi nė Shkup mė 27 gusht 1910. Prindėrit e sajė ishin nga Kosova, babai Kola nga Prizreni, ndersa nana Drane ishte nga Novosella e Gjakovės.
Nė moshėn shtatėvjeēare nisi shkollimin, sė pari pranė famullisė, e pastaj nė shkollėn shtetėrore. Pranė famullisė shkolla ishte nė gjuhėn shqipe ( katėr vitet e para ), kurse ajo shtetėrore nė gjuhėn sėrbishte ( katėr vitet e fundit tė tetėvjeēares dhe gjimnazi ). Ishte tejet e menēur, shumė e dėgjueshme, gėzimi, hareja dhe dashuria e tėrė familjes. Vėllau Lazri e kujton kėshtu: " Ishte vajze normale, ndoshta pak e mbyllur.Qysh nga vitet e parė tė shkollės fillore hetohej talenti apo shkathtėsia pėr mėsim. Ishte nxėnsja mė e mirė nė klasė, gjithėnjė e gatshme pėr tė ju ndihmuar tė tjerėve...


FARA E THIRRJES

Thirrja para sė gjithash ėshtė dhanti e Zotit, vepra e tij, sepse ai na ka dashur sė pari; mirėpo ajo varet edhe prej gatishmėrisė dhe bashkėpunimit tonė mė Zotin. Ganxhja rrėfen kėshtu:-"Isha ende e re, 12-vjeēare,kur nė gjiun familjar kam dėgjuar pėr herė tė parė zėrin e thirrjes, kam dėshiruar tė i kushtohem nė tėrėsi Zotit. Kam menduar pėr kėtė dhe jam lutur plot gjashtė vite. Sė fundi jam bindur sė Zoti mė thėrret nė jetėn rregulltare..." Sė pari iu drejtue famulltarit mė kėtė pyetje: " Zotėri , si mund ta di unė a a mė thėrret Zoti apo jo?" Ai iu pėrgjigj: " Nga gėzimi i yt. Nėse je gėzueshme kur mendon se Zoti tė thėrret, pėr ta shėrbyer atė nė tė afėrmit, atėherė kjo dmth. se ke thirrje". Vendimin pėrfundimtar Gonxhja e mori nė Letnicė, tė Komunės sė Vitisė, para Zonjės sė bekuar, natėn e kremtės sė Zonjės sė Madhe, mė 14 gusht 1928. -Nėna Tereze tregon:" Pėr herė tė parė e kam dėgjuar zėrin e Zotit, atė tė thirrjes rregulltare, nė kishėn e Zonjės se madhe nė Letnicė...Me qiri nė dorė dhe me zemėr tė dhėzur nė dashuri kam vendosur: "Do ti kushtohem nė tėrėsi Zotit".

Vargjet e Nenes sone te madhe

Jeta eshte mundesi
perfito nga ajo,
Jeta eshte e
bukur, adhuroje.
Jeta ehste enderr,
jetoje.
Jeta eshte sfide
perballu me te.
Jeta eshte loje, luaje.
Jeta eshte detyre
plotesoje.
Jeta eshte e shtrenjte,
vleresoje.
Jeta eshte pasuri,
ruaje.
Jeta eshte dashuri,
shijoje .
Jeta eshte mister,
zbuloje.
Jeta eshte dhimbje,
sfidoje.
Jeta eshte kenge,
kendoje.
Jeta eshte tragjedi,
shmangiu.
Jeta eshte fat,perfito.
Jeta eshte aventure,
kujdes.
Jeta eshte shume e
cmuar, duaje.
Jeta eshte lufte,
mesohu dhe me te.
Jeta eshte jete, lufto
per te ..."
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.do-talk.com
 
Nene Tereza
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Historia-
Kėrce tek: