Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Idriz Seferi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
avatar

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Idriz Seferi   Thu Jan 29, 2009 9:12 am

Idruz Seferi (1847-1927). Atdhetar i dalluar, udhėheqės ushtarak popullor i Lėvizjes Kombėtare. Lindi nė fshatin Sefer tė krahinės sė Karadakut nė Shkup nė njė familje me tradita patriotike. Qysh nė moshė tė re mori pjesė nė qėndresėn popullore kundėr shtypjes ekonomike e kombėtare qė sollėn reformat e Tanzimatit. Mė 1875 u burgos nga autoritetet osmane.
Mori pjesė nė kuvendet e nė veprimet luftarake tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit dhe tė asaj tė Pejės. Ishte njė nga udhėheqėsit kryesorė tė kryengritjes sė Kosovės tė 1916 dhe u shqua pėr aftėsitė luftarake, si strateg popullor nė betejėn e Kaēanikut, si edhe nė betej at e Karadakut (Drenogllavės) e tė Moraves. U dallua si njė ndėr udhėheqėsit kryesorė edhe nė Kryengritjen e pėrgjithshme antiosmane tė 1912 nė Kosovė, mori pjesė nė ēlirimin e Shkupit, Kumanovės, Gjilanit, Preshevės e Ferizajt.
Nė tetor 1912 nė krye tė mijėra luftėtarėve shqiptarė luftoi kundėr pushtuesve serbornėdhenj nė rajonet e Bujanovcit, Gollakut, Llapit e Kumanovės, ku i shkaktoi humbje tė ndjeshme armikut.
Udhėhoqi ēetat kosovare nė luftė kundėr zgjedhės serbomadhe nė, vitet 1913-1915 dhe kundėr pushtuesve bullgarė nė vitet 1916-1918. Vazhdoi luftėn per ēlirimin kombėtar tė Kosovės e tė viseve tė tjera shqiptare nė Jugosllavi deri nė fund tė jetės sė tij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.do-talk.com
 
Idriz Seferi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Historia-
Kėrce tek: