Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Kur fillojnė pėrgatitjet e vajzės pėr martesė?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
avatar

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Kur fillojnė pėrgatitjet e vajzės pėr martesė?   Thu Jan 29, 2009 9:15 am

Kur fillojnė pėrgatitjet e vajzės pėr martesė?

Si ta realizosh stabilitetin sentimental dhe qetėsinė shpirtėrore nė jetėn bashkėshortore?
Dasma karakterizohet nga urime tė shumta dhe gjithė pjesėmarrėsit buzėqeshin optimistė duke uruar ēiftin pėr sukses dhe lumturi.
Kėshtu, nusja e bukur kalon disa ditė tė gėzuara dhe e ndjen veten tepėr tė lumtur e mė pas kalon nė njė fazė tjetėr, ku ka shumė pėrgjegjėsi dhe detyra. Pra, asaj i bie mbi shpatulla njė rol tepėr i rėndėsishėm, pėr tė cilin ndoshta ėshtė e papėrgatitur.
Pas martesės, asaj i bien nė sy shumė gjėra qė mund tė jenė tė panjohura pėr tė dhe shpesh drejtohet dhe pyet nėnėn e saj: Si t’ia bėj me kėtė e atė? Ku ta vendos kėtė? Si...?
Pra, nusja nė ditėt e para tė martesės, nė vend qė tė jetojė disa ditė e qetė dhe e lumtur nė shtėpinė e re ku duhet tė mbizotėrojė stabiliteti sentimental dhe qetėsia shpirtėrore, ajo ėshtė tepėr konfuze dhe nė merak tė vazhdueshėm duke pyetur pėr ēdo gjė tė re qė has.
E dashur!
Pėrgatitjet pėr martesė nuk fillojnė vetėm nė kohėn e dasmės, por vajza duhet tė njihet mė parė mbi pėrgjegjėsitė e saj pėr tė qenė e gatshme dhe tė jetė vetė e zonja pėr t’i pėrballuar vetė problemet e saj.
Pėrsa i pėrket kėsaj ēėshtjeje, pėr tė qenė vajza e pėrgatitur dhe tė ketė njė eksperiencė tė mjaftueshme pėr jetėn bashkėshortore, pyetėm njė grup vajzash. Mė poshtė po japim mendimet e tyre nė lidhje mė kėtė temė.
Ndjenja e pėrgjegjėsisė
Njė vajzė 20 vjeēare mendon se ajo vajzė qė ėshtė e zgjuar njihet mė ēėshtjet shtėpiake pas martesės duke pasur parasysh natyrėn e saj femėrore dhe domosdoshmėrinė e ndjenjės sė pėrgjegjėsisė.
Eksperienca tė humbura
Rregullimi i punėve shtėpiake ėshtė ēelėsi i suksesit pėr tė mos e ndier veten ngushtė pėrpara bashkėshortit dhe familjes sė tij.
Njė vajzė tjetėr thotė se, edhe nėse nuk ekziston eksperienca dhe kultura e duhur pėr jetėn bashkėshortore, ajo ėshtė e sigurtė se kėto probleme nuk janė aq tė vėshtira, pėrkundrazi ato janė tė lehta, veēanėrisht nėse gjendet fryma e mirėkuptimit me bashkėshortin dhe ndihma paraprake e nėnės. Pra, nė kėtė mėnyrė tė gjitha problemet do tė gjejnė zgjidhjen e duhur.
Momentet e vėshtira mund tė shndėrrohen dhe nė momente kėnaqėsie dhe ēlodhjeje
Nusja duhet qė tė ambientohet shpejt nė shtėpinė e re, dhe tė dy bashkarisht me burrin duhet tė marrin pjesė nė ato momente qė nė pamje tė parė duken tė vėshtira, duke i shndėrruar momente tė tilla nė momente gazmore dhe ēlodhėse. Ajo duhet ta ndjejė se ėshtė pjesė e asaj bashkėsie dhe tė gjitha ato punė pėr tė cilat po flasim nuk janė aq tė rėndėsishme pėr ecurinė e jetės sė lumtur bashkėshortore, veēanėrisht kur ndėrmjet tyre ndėrthuren dashuria dhe respekti reciprok.
Nga ana tjetėr ka pasur disa opinione tė kundėrta me ato qė u parashtruan
Elementet parėsore nė jetė
Njė ndėr tė intervistuarat ishte e mendimit se ėshtė e domosdoshme qė vajzat tė mėsojnė elemetet parėsore tė jetės, sidoqoftė puna nėse nė tė ardhmen mban pėrgjegjėsi tė familjes apo jo. Pra, vajza duhet tė mėsohet pėr ekonominė e shtėpisė, administrimin e saj, racionimin e kohės, formimin e lidhjeve shoqėrore dhe nga ana tjetėr mėsimin e artit tė gatimit dhe ēėshtje tė tjera shtėpiake.
Gjykimi jepet pėr momentet e para
Njė vajzė tjetėr mendon se nusja nuk duhet tė jetė indiferente ndaj kėtyre ēėshtjeve duke reaguar nė mėnyrė negative, por ajo duhet tė jetė e mirėinformuar dhe tė dijė t’i drejtojė punėt e shtėpisė pėrpara se ajo tė martohet. Kjo duhet bėrė qė ajo tė mos bjerė nė ndonjė pozicion tė ngushtė para burrit, familjes apo miqve tė tyre.
Momentet e para, pozitive apo negative, janė ato qė formojnė njė imazh, qė nuk shuhet lehtė.
Ka gjėra qė nė jetėn praktike konsiderohen si thelbėsore dhe vajza duhet t’i perfeksionojė ato, vėēanėrisht kur ajo ėshtė nė prag tė jetės bashkėshortore. Ndėr to janė pritja e mysafirit, njohja e detyrave shoqėrore, sjellja nė mėnyrė tė kėndshme me familjarėt, interesimi pėr anėtarėt e familjes qė nuk janė tė pranishėm etj. Po ashtu, ka disa ēėshtje tė tjera qė janė tė dorės sė dytė, tė cilat ajo i mėson pas martesės me kalimin e kohės.
Largimi nga monotonia
Vajza duhet t’i mėsojė prioritetet e jetės bashkėshortore dhe kėshtu ajo ėshtė mė e qetė, i pėrshtatet mė mirė kėrkesave tė burrit tė saj dhe duhet tė pėrpiqet qė tė pėrmirėsohet duke mėsuar sa mė shumė gjėra tė reja pėr ta larguar sa mė tepėr monotoninė nga jeta e saj bashkėshortore.
Jeta bashkėshortore nuk ėshtė fushė me lule
Martesa nuk ėshtė rrugė e shtruar me trėndafila dhe as pėrjetim i ėndrrave tė muajit tė mjaltit. Nuk ėshtė se do tė veshėsh ēdo gjė tė modės sė fundit apo gjithmonė shėtitje dhe udhėtime tė kėndshme. Nuk ėshtė periudha qė do tė blesh ē’tė tė shohin sytė. Martesa, mbi tė gjitha, ėshtė pėrgjegjėsi dhe detyrat qėndrojnė mbi tė drejtat e individit. Pėr kėtė, vajza duhet tė pėrgatitet pėr kėtė periudhė me njohuri tė mjaftueshme, duke marrė njėfarė pėrvoja nga nėna e saj dhe duke u munduar tė pėrfitojė sa mė shumė nga motrat e saj apo nga shoqet, pėr ēdo nevojė qė ka.
Problemi qėndron se pjesa mė e madhe e vajzave nuk e ndiejnė kėtė pėrgjegjėsi. Pėrgjithėsisht, vajzat nė periudhėn paramartesore kanė prioritet pėrgatitjen e pajės dhe pėrgatitjen pėr ceremoninė e martesės, duke harruar nga ana tjetėr pėrgjegjėsitė e tyre pas martesės.
Prandaj, ėshtė detyrė pėr vajzat qė tė planifikojnė njė pjesė tė kohės sė tyre pėr tė mėsuar gjėrat kryesore tė jetės bashkėshortore, tė cilat do t’u vlejnė mė vonė. Pėr kėtė ato koknsultohen mė tepėr me nėnat e tyre, tė cilat kanė pėrvojė tė gjatė nė jetėn bashkėshortore dhe kanė se ē‘tu mėsojnė fėmijėve tė tyre. Vetė nėna luan njė rol tė rėndėsishėm dhe e ka pėr detyrė qė ta mėsojė vajzėn e saj pėr ēdo gjė qė ajo di , duke e nxitur dhe duke i dhėnė kėshilla. Kjo e ndihmon vajzėn tė fitojė kėto njohuri mė herėt dhe vetė nėna ėshtė mė e qetė kur vajza ua ka marrė dorėn mė mirė kėtyre ēėshtjeve.
Nga: Suzana Tafa
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.do-talk.com
 
Kur fillojnė pėrgatitjet e vajzės pėr martesė?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Psikologjia-
Kėrce tek: