Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Kur femija nuk do te shkoje ne shtrat

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
avatar

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Kur femija nuk do te shkoje ne shtrat   Thu Jan 29, 2009 9:20 am

Gjithė netėt e njėjta histori: fėmija nuk dėshiron tė shkojė tė flejė. Shpesh, tė gjendur mes britmave dhe tė qarave, prindėrit e humbin durimin. Kurse, sipas kėshillave tė ekspertit, nė tė vėrtetė, ruajtja e qetėsisė ėshtė themelore.

Jo gjithmonė janė tė thjeshta tekat. Ka, nė fakt, arsye tė thella, qė shtyjnė njė fėmijė tė mos dojė tė flejė. Pėr tė bėrė tė dashur momentin e gjumit dhe tipave mė tė lėvizshėm, nėna dhe babai duhet tė armatosen me shumė durim dhe tė gjejnė ndonjė "hile". Ja disa shembuj.

SHKAQET

KA FRIKĖ

Shpesh vogėlushi nuk dėshiron tė shkojė tė flejė, sepse ėshtė i frikėsuar. Mund tė ndodhė, p.sh., pas njė bubullime tė fortė, ose pas njė zėnkeje tė ndezur mes prindėrve. Frika, shqetėsimi nuk e lejon fėmijėn ta zėrė gjumi, prandaj mendojnė sė janė mė tė sigurt nė se rrinė tė zgjuar, sė bashku me tė dashurit e tyre.

ĖSHTĖ I ZĖNĖ

Ėshtė arsyeja, pse, shpesh, edhe tė rriturit shkojnė nė shtrat vonė: janė nė shoqėri tė kėndshme: ka njė program televiziv interesant, e kėshtu dashje padashje shtyhet ēasti i gjumit. Nė tė njėjtėn mėnyrė, lojėrat ose filmat vizatimorė bėjnė qė t'i kalojė gjumi mė tė vegjėlve. Pėr mė tepėr, pėr fėmijėt, loja ėshtė aktivitet parėsor. Pak a shumė si puna pėr tė rriturit: pėr kėtė arsye fėmijėt nuk mendojnė se, kur luajnė, luajnė duke bėrė diēka tė panevojshme. E bėjnė me gjithė zellin dhe pėrqendrimin e mundur. Kėshtu, mendimi se duhet tė ndėrpresin i bėn shumė nevrikė.

VUAN SHKĖPUTJEN

Pėr fėmijėn gjumi pėrfaqėson ndryshimin nga dita nė natė, nga argėtimi nė qetėsi tė plotė. Nuk e kupton arsyen pse duhet tė ndėrpres argėtimin pėr tė shkuar nėn batanije. Duke mos perceptuar akoma mirė dhe qartė kohėn, nuk e dinė pėr sa duhet t'i lėnė lodrat dhe prindėrit e tyre. Kanė frikė mos duhet tė braktisin gjithēka pėr gjithmonė dhe kjo gjė i tmerron. Ndėrkohė nuk duhet harruar qė fėmija e lidh gjumin me errėsirėn, njė tjetėr burim frike pėr ta. Pėr kėtė gjė shpesh pėrdoren dritat e vogla, qė mbahen ndezur gjithė natėn dhe qetėsojnė fėmijėn.

5 KĖSHILLA PĖR TA VĖNĖ NĖ GJUMĖ

1 - Nė ēdo moshė, pėrpiquni ta bėni gjumin e tij sa mė tė rregullt tė jetė e mundur.
D.m.th, nėna duhet ta ēojė nė shtrat dhe ta zgjojė gjithmonė nė tė njėjtėn orė. Nė kėtė mėnyrė fiziku do tė mėsohet me njė ritėm tė caktuar dhe do ta ketė mė tė lehtė ta zėrė gjumi.

2 - Mbani ulėt volumin e televizorit dhe ngrohjen e natės. Nė dhomė nuk duhet tė arrijnė zhurmė tė bezdisshme (ose ndjellėse), qė mund tė shqetėsojnė ose zgjojnė kureshtjen e vogėlushit. Kujdes dhe temperaturėn: nuk duhet tė jetė as shumė e lartė e as shumė e ulėt: p.sh. nė dimėr 20-21 gardė Celsius.

3 - Krijoni njė atmosferė qetėsuese Do tė bėnit mirė tė fiknit dritat e forta, ndėrkohė qė fėmija filloj tė zhvishet. Do tė mjaftojė tė ndizni vetėm njė abazhur tė vogėl me njė dritė tė zbehtė.

4 - Mos lyeni dhomėn e fėmijėve me ngjyra shumė tė forta: do t'i krijoni bezdi.Mė mirė zgjidhni ngjyrat pastel, qė janė ngjyra tė ėmbla. Pėrpara se ta vini tė flejė, luani me tė nė dhomėn e tij. Kėshtu ai do ta ndjejė mė pak ndryshimin lojė-gjumė.

5 - Ndihmojeni tė mos ndihet vetėm Lejojeni tė marrė nė shtrat njė "shok" (njė kukull), njė kafshė tė butė prej gėzofi). Duke e shtrėnguar nė gji, fėmija nuk do tė ndihet vetėm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.do-talk.com
 
Kur femija nuk do te shkoje ne shtrat
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Psikologjia-
Kėrce tek: