Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Mesohet me shpejt nga gabimet?!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
avatar

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Mesohet me shpejt nga gabimet?!   Thu Jan 29, 2009 9:24 am

Nga gabimet mesohet me shume sesa nga veprimet e kryera me sukses. Kur jemi duke perseritur nje gabim qe e kemi kryer ne te kaluaren truri aktivizohet menjehere dhe dergon nje sinjal lajmerimi per te na ndaluar perseritjen.

Nga gabimet mesohet me shume sesa nga veprimet e kryera me sukses. Kur jemi duke perseritur nje gabim qe e kemi kryer ne te kaluaren truri aktivizohet menjehere dhe dergon nje sinjal lajmerimi per te na ndaluar perseritjen.

Ata qe zbuluan kete mekanizem mbrojtje kaq te shpejte qe aktivizohet ne nje te dhjeten e sekondit kane qene nje grup kerkuesish te Universitetit te Exeter, ne Britanine e Madhe.

Ishte zbuluar nje pjese e ketij rezultati ne nje sere eksperimentesh te tjera te kryera me pare: mesohet me shpejte dhe me thjeshte nga eksperienca kur gjykimi yne gabon, ne krahasim me heret kur kemi pasur te drejte. Por per here te pare ky kerkim, i publikuar ne Journal of Cognitive Neuroscience, tregon se sa e shpejte eshte pergjigjja e trurit: 0,1 sekonda duhen qe truri te sinjalizoje qe jemi duke gabuar perseri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.do-talk.com
 
Mesohet me shpejt nga gabimet?!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Psikologjia-
Kėrce tek: