Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Kujdes, meshkujve nuk u shpėtojnė tradhėtitė!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
avatar

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Kujdes, meshkujve nuk u shpėtojnė tradhėtitė!   Thu Jan 29, 2009 9:25 am

Kujdes, meshkujve nuk u shpėtojnė tradhėtitė!
Nė gjithė kėtė, nė fakt, ka njė truk. Ėshtė e vėrtetė qė meshkujt e kapin mė shpejt tradhėtinė, por sepse janė shumė mė dyshues

I kemi njohur gjithfarrėllojėsh; Kazanova, Don Zhuanė..., pėr tė cilėt tradhėia ishte njė ves. Por tani zbulojmė se pjesa mė e madhe e meshkujve janė tė obsesionuar nga ideja se mund tė tradhėtohen.

Paranojė, e pashmangshme, apo impuls evolutiv? Vėshtirė ta thuash, por ajo qė dihet me siguri ėshtė fakti qė meshkujt janė shumė mė tė zotė pėe tė zbuluar njė pabesi tė bashkėshorteve ose tė dashurave.

Nė kėtė pėrfundim ka arritur njė kėrkim i “Virginia Commonėealth University di Richmond” (Usa), cituar nga “Independent” dhe publikuar nė revistėn “Human Nature”. Pas testimit tė 200 ēifteve, meshkuj e femra janė pėrgjigjur nė mėnyrė konfidenciale pėr tradhėtitė e tyre, pa marrė parasysh ato qė mund tė ketė nuhatur ose dyshuar partneri.

Nga tė dhėnat ka dalė qė meshkujt janė mė tė pabesė; 29% e tyre kanė tradhėtuar, nė raport me 18.5% tė femrave. Por ka rėnė nė sy edhe fakti qė ata kanė qenė mė tė aftė pėr tė zbuluar se gratė apo tė dashurat i kanė vėnė brirė.

Ndėrkohė qė gratė arrinin tė kapnin aventurat e partnerėve nė 80% tė rasteve, meshkujt arrinin nė mėnyrė tė rrufeshme deri nė 94% tė rasteve. Qė nė praktikė do tė thotė se nuk u shpėton lehtė njė tradhėti. Dhe gjithēka, falė intuitės sė tyre.

Nė gjithė kėtė, nė fakt, ka njė truk. Ėshtė e vėrtetė qė meshkujt e kapin mė shpejt tradhėtinė, por sepse janė shumė mė dyshues.Sipas studimit, meshkujt, nė fakt, janė shumė mė tė prirur pėr tė hamendėsuar njė pabesi, edhe kur kjo nuk ka ndodhur, nuk ekziston dhe gruaja e tyre ka sy vetėm pėr ata.

Kėrkuesit mendojnė se arsyeja ėshtė e lidhur me ēėshtje evolutive: meshkujt janė mė dyshues, sepse nuk mund tė jenė kurrė tė sigurt. Nė fund, nuk mund tė mos jenė dyshues, duke qenė vetė tė ‘fajshėm’. Nuk mbetet tjetėr, “ēfarė mbjell, do tė korrėsh!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.do-talk.com
 
Kujdes, meshkujve nuk u shpėtojnė tradhėtitė!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Psikologjia-
Kėrce tek: